0332 2219660 - Fax: 0332 2219689

Değerler Eğitimi

Şehir Koleji

Her insanın tükenmez ve sahip olduğu en büyük zenginliği, zamandır. Zenginliğimiz, değişen dünyamızda hızla tükenirken, biz de çağımızın sesine kulak verdik.

Bir gençlik aranıyor! Diye haykıran bu sese gönül verdik.

Bundandır, bütün engelleri, bütün zorlukları ailemizle birlikte aşarak; bir aşk’ın bir sevda’nın peşine düştük.

Bundandır;

Hz. Âdem’in (Safiyullah) temizliğine

Hz. İbrahim’in (Halilullah) dostluğuna

Hz. Salih’in merhametine

Hz. Eyyüb’in sabrına

Hz. Yusuf’un ahlakına

Hz. Musa’nın (Kelimullah) liderliğine

Hz. Süleyman’ın hoşgörüsüne

Hz. İsa’nın (Ruhullah) sorumluluğuna

Hz. Hamza’nın cesaretine

Hz. Ebubekir’in sadakatine

Hz. Ömer’in adaletine

Hz. Osman’ın edebine

Hz. Ali’nin ilmine

Hz. Muhammed (S.A.V)’ın (Habibullah) sevgisine ve bütün değerlerine,

Sahip olan, köklerini inancına bağlayan, dallarını geleceğe uzatan bir nesil yetiştirmek için her şeyimizi adadık. Çünkü bu şehirden öyle bir nesil yetişecek ki; günü gelince o nesil, tüm şehirleri, ülkeleri ve gidebildiğimiz her yeri kuşatacak…

Taa ezelden beri bilinir ki, tohum toprağa düşmeye görsün. Yağmur yağar, kar yağar; yaz olur, güz olur ama illaki o tohum bir gün filizlenir, dal verir, meyve verir. Zamanla kök saldığı yerden, gidebildiği yere kadar uzar.

Bu şehirde eğitim hayatına başlayan ve devam eden her öğrencimiz, bu bereketli bahçemizin tohumudur. En büyük zenginliğimiz olan zamanla büyüyecekler, değerlerini öğrenecek ve o değerlerle yaşayacaklar, yaşatacaklar…

Eğitimin bunca yaygınlaşmasına karşın, insan manasının ihmal edilmesi, beraberinde kötü sonuçlar doğuracak ihlallere neden olabilir. Tüm insanlığın ortak sorunu haline gelen bu durumu ancak ve ancak erdemler ve değerlerimiz ile çözebiliriz.

Geleceğimizin bilginlerini, binlerce yıl değerini kaybetmeyecek olan değerlerle yetiştirdiğimiz takdirde modernleşmenin doğuracağı olumsuz sonuçların önüne geçebiliriz. Önce ailede, sonra okulda ve nihayetinde toplumun her alanında değerler eğitimiyle yoğrulmuş, ahlaklı ve erdemli nesiller gelecekte öncü rol oynayacaklardır.

Yöneticilerimiz ve değerler eğitimi zümremiz öncülüğünde, bu eğitim anlayışımız ve bu ulvi gayeyle;

 • Tarihçesi Hılfu’l- Fudul topluluğuna kadar dayanan ve okulumuzda yeniden şahlanan, akademik ve ahlaki bilgileri bünyesinde toplayan Şehrin Erdemlileri topluluğunun kurulması.
 • Öğrenci, veli, öğretmen kaynaşması adına her ayin ilk cumartesi günü Kapı Camisi’nde sabah namazında buluşma ve ardından çorba içme programı.
 • Öğrencilerle beraber cemaat olma ve o ruhu taşıma adına öğle namazında cemaatle namaz kılma ve bunun için kurulan namaz platformu.
 • Değerler eğitimi ve önemi adına 11. sınıfların yaptığı Hz. Peygamber'i konu alan başarılı bir panel.
 • Vatanını seven gençlerimizin, şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak adına, şehit ailelerine yazdıkları mektuplar.
 • Değerlerimizi, yaşayarak öğrenmek ve öğretmek amacıyla işlenen her değer için çekilen kısa filmler.
 • Okulumuzda, her an değerlerimizin farkında olmak için kırlangıçlarla yıl boyunca asılı duran değer isimleri.
 • Etrafımızdakileri fark edebilmek, bizim dışımızda insanların da olduğunu görmek ve onlara yardımcı olmak için engelli öğrencileri okulumuza davet ederek hünerlerini sergilemelerine vesile olmak ve öğrencilerimize bunları hissettirebilmek.
 • Minik ellerin vatanlarına bağlılıklarını anlatmak adına, haritaya yaptıkları el baskısı ile sevgilerini göstermeleri.
 • Her ay, o ayın konusunu içeren, onunla değerler eğitimimizi şekillendirdiğimiz, her ayın başını iple çekmemize vesile olan, şiirlerle, önerilerle, hikâyelerle ve daha birçok güzelliği içinde barındıran Şehirli Bakış isimli değerler eğitimi okul içi yayınımız.
 • Ortaokulda SEDEP işbirliği ile itimat bakkaliyesi kurarak öğrencilerimizin görevlisiz mini bakkaldan aldığı ürünün parasını koyup üstüne bir de cömertlik rafına aldığı ürünü koyduktan sonra o gün parası olmayan arkadaşlarının da yiyeceklerden faydalanmasını sağlayan, doğruluğu ve cömertliği yaşatan bu şekilde aksamaksızın 1 ay süren etkinlik.
 • Okulumuzun değerli çalışanlarının hiç birini unutmayıp, her birine ayrı ayrı hediyelerin verildiği vefa günü etkinliğinin yapılması.
 • Şehrin her köşesine maddi ve manevi yardımları ulaştıran Şehr-i Müşfik (iyiliğe-yardıma teşvik eden) platformunun kurulması.

2016-2017 eğitim-öğretim yılı içerisinde yapmış olduğumuz etkinliklerden bazılarıdır.

Bütün inancımız ve çabamızla, tüm değerlerimizi seferber ederek, ‘İYİ İNSAN’ yetiştirme gayemizi sonuna kadar yaşatacağız.


Bu Şehir, değerlerle kuruldu, değer verdikleriyle de dünyayı değiştirecek…